2011. március 27., vasárnap

Strasbourg

Március 26-án tehát Strasbourgba mentünk 1-napos kirándulásra, vonattal. Honnan jött az egész? Én kitaláltam, FB-n írtam pár embernek, mondván: ha akarnak jönni, menjünk együtt, ha nem jön senki, megyek egyedül, nem ülök a hátsómon. Társaságban persze azért nagyságrendekkel jobb volt, mint egyedül lett volna. A képeken is látszik majd, 6an mentünk, 4 mexikói (Rodolfo, Jaime, Ana, Silvia), az olasz srác (Donato), és én. Legfőbb vágyam volt az alábbi képen szereplő dolgot élőben megnézni:


Ezen a képen a Couverts híd látható a 4 közékori bástyával a "Barrage Vauban" hídszerű akármiről szemlélve. A 4. bástya a fák takarásában van. :) Ezen a helyen (ami a képen látható) városnéző hajóval is megfordultunk! A legnagyobb szívás (számomra) az az, hogy ahonnan a kép készült, az le volt zárva, ugyanis restaurálás alatt áll... Na mindegy.

Bevezető a városról a wikipédiáról: Strasbourg (németül Straßburg vagy Strassburg) város Franciaország keleti határán, ahol az Ill folyó a Rajnába torkollik. Az Elzászi régió és Alsó-Rajna megye székhelye. Itt található az Európai Parlament, az Európa Tanács és az Emberi Jogok Európai Bírósága. Strasbourg az utak városa, a Rajna bal partján fekszik. Vele átellenben, a jobb parton anémet Kehl található. A világörökség részeként védelmet élvező történelmi városmag ˙(Grand Ile) az Ill folyócska szigetén terül el. Az új, főleg ipari területek egészen a német-francia határig, a Rajnáig nyúlnak.

A legfontosabb történelmi dolgai következnek Stasbourgnak, érdemes elolvasni, figyeljük meg, hányszor váltott "tulajdonost" a város, és mikor melyik birodalomhoz tartozott....

A város latin neve: Argentoratum és Germania superior (Felső-germánia)provinciának fontos katonai erődítménye volt. Az ókorban a település helyén egy kelta falu volt, amelynek a neve Argentorate volt. A római időkben a várostól északra húzódott a limes. A 4. századtól püspöki székhely. Az 5. század folyamán elfoglalják az alemánnok, a hunok és a frankok is. 496-ban felújították a települést. Klodvig ekkoriban vette fel akereszténységet a város lakosságával együtt. Ez a város volt az egyik püspöki székhely. A 9. században építették fel a katedrálist. 842-ben Német Ludvig, Kopasz Károlyés Lothar itt írták alá a Frank Birodalom felosztásáról szóló egyezményt. A 13. században már fontos kereskedelmi központ volt. 1349-ben több mint 100 zsidót küldtek máglyára. (Most az utcán sétálva láttunk zsinagógát és azt a sapit hordó egyéneket is, nem is keveset...) 1370 és 1390 között a százéves háború végén rablóbandák érkeztek a városba és sokszor felégették a várost. A 15. században a városban élt Gutenberg János, könyvnyomdász. Ekkor lett Strasbourg nyomdai központ. (Meg is néztünk a Guttenberg teret... :D) A reformáció már 1518-ban a városba érkezett. 1439-ben felépítették a strasbourgi székesegyház északi tornyát, amely 1874-ig a világ legmagasabb épülete volt. 1618-ban a harmincéves háború kezdetén a város a Német-Római Birodalomrésze, 1638-ban már Franciaországé lett. 1792-ben Claude Joseph Rouget de Lisle órás itt írt meg a katonáknak egy dalt, amely később a Marseillaise nevet kapta. Ez a dal ma a francia himnusz. 1770-ben itt tanult Johann Wolfgang von Goethe. 1871-ben Német Birodalomrésze lesz a város, 1918-ban kerül vissza Franciaországhoz. A második világháború idején ismét Németország része, majd visszatért a Francia Köztársaságba. Strasbourg legfontosabb látványossága az Ill szigeten elterülő történelmi belváros (Grand Ile), amely 1988-ban került fel a UNESCO Világörökséglistájára.

Autóval 154 km, elvileg másfél óra

Tehát csütörtökön vettük tehát meg előre a vonatjegyeket,12-25 kártyával (lesz egy vonatjegyes bejegyzés később, abban elmagyarázom), oda-vissza 29 euro. Reggel 7:32es vonattal, mulhouse-i atszallassal 9h16kor érkeztünk meg Strasbourgba. Az egész napos storyt képek segítségével fogom elregélni, a szokott módszerrel. Akit az ÖSSZES KÉP (240) érdekel, az IDE kattintva végigtekerheti őket picasa-n. Mulhousebol TGVvel érkeztünk, de a Strasbourgig tartó pályaszakasz nem alkalmas 300zal való közlekedésre, így annyira nem volt érdekes. Ja, fotózás előtt elmagyaráztam 2 embernek, hogy hogyan kell a telefonommal képet csinálni... Akinek tul sok ideje van, hasonlítsa össze a Lyonban és az itt (rólam - tehát amit nem én fotóztam, hanem odaadtam vkinek a telót) készült képek élességét...


Amit nem tudtam lefotózni igazán, az az - Elzász történelmi múltjából adódóan is - hogy ebben a városban nekem tiszta Németország érzésem volt folyamatosan. Onnan indultunk, hogy a vonatról leszallva bemondanak mindent a francia után angolul és németül is... Nyilván ennek oka az EU-s szerep is, de ez már kapásból furcsa volt. Azt nem mondanám hogy több a francia felirat az állomáson, de az utcán mindenképp van bőven, Bierstube és társaik szépszámmal. Ez az eddig látott helyekre egyáltalán nem volt jellemző. (Kivéve Freiburg, dehát az No. :D) Az utcán rengeteg német szót hallani, részben azért mert itt az emebrek beszégetgetgetnek németül, részben azért mert jó idő volt, és sz.rásig volt minden német nyugdíjascsoportokkal. Há' hihetetlen hogy mindenhol ott vannak! :) Na nem mindenhol, Lyonban nem találkoztam velük mikor ott voltunk. :) (la. nem tűnt fel.) Amit még külön kiemelnék, hogy jó volt magyar dolgokkal találkozni. (EU miatt zászló itt-ott, konkrétan 3 helyen :D) És akkor jöjjönek a képek, a story meg közben. :)

A strasbourgi pályaudvar nagyon érdekes: a régi épület köré-elé egy modern "pajzs"(?) van építve, itt vannak a villamoslejárók (itt a villamos a pályaudvarnál a föld alatt közlekedik), infos táblák, és lefedi az eredeti homlokzatot: 

 
Az első Relayben, ahova bementünk 12 euroért akartak adni egy majdnem ugyanilyen térképet... Otthagytuk, a vasutallomason volt idegenforgalmi iroda, ott ez 1 euroba került. Nemzetközi város lévén lehetett venni térképet az alábbi nyelven (jó a térképnél mindegy, de volt rajta némi szöveg a nevezetességekről, néznivalókról, történelemről): francia, angol, német, olasz, spanyol, orosz, kínai, japán, portugál, holland, norvég. Ezekre emlékszem. Az irodába Donatoval mentünk be ketten, poén volt hogy azt kérdezte a nő, spanyolok vagyunk-e... :D Donato vett egy olaszt, én meg egy angolt...


A pályaudvar előtt az EU összes országának zászlaja fogadja az érkezőket


Itt láttam az elsőt belőle

volt sok bicikli

a modern homlokzat kívülről

kívülről with tourists (Donato, Jaime, Rodolfo)

városkép1

városkép2

városkép3

Strasbourg az Ille és a Rajna torkolatában fekszik "elvileg". Gyakorlatilag a belvárost, ahogy korabban szerepelt, a Grande Ill-t, az Ille folyó darabolja fel, az említett torkolat nem a közvetlen belvárosban van. A térképen van egy nagyobb kék "öböl" ott nincs berajzolva, de van több kis "sziget", fontos jellegzetes épületekkel.


Senki nem csinált fotót... (Rodolfo, Jaime, Fonato, Ana)




Na itt van a restaurálás alatt álló "Barrage Vauban" azaz Vauban-gát Ami így nézne ki egyébként: 

Kár hogy nem megszívtuk, jó képek készülhettek volna a tetejéről. A bevezetőben lévőhöz hasonlóak...



Ill



Atesz és az Ill


Így néz ki az egész legbelvárosabb rész, hihetetlen sok hasonló ház egymás hegyén hátán. :D


Itt is lehet látni a házakat, az Illt és engem is. :D


Ez egy rendkívül csendes rész volt, eredetileg a fát akartam lefotózni, de érdekes volt látni, hogy van akinek ilyen helyen van lehetősége altatni a nem túl régen született gyerekét...


Na egy ugyanilyen hajóval mentünk mi is 1 kört, 1 óráig tartott. A térképen is látható kör alakú "szigetet" megkerültük, valamint elmentünk az én térképemen nem látható "negyed" felé, ahol az EUs intézmények vannak. Az alábbi képek a hajó belsejéből készültek. 2 story tartozik ide:

A hajóban idegennyelvű (számomra) idegenvezető volt, természetesen felvételről: minden szék mellett volt egy füles, azt felvéve 10(?) csatorna közül lehetett választani, hogy milyen nyelven szeretnénk hallgatni. Magyar természetesen nem volt, de volt angol, francia, német, olasz, spanyol, orosz, kínai, japán, meg még a fenetudja mi. A többiek (ergo spanyol/olasz) nemgyenge előnyben voltak (ismét. :D) Oké, hogy nem mexikóiul volt, de milyen dolog az hogy idejönnek az EUba sokezer km-ről, hallgathatják spanyolul, az anyanyelvükön, én meg itt lakok 1500 km-en belül, aztan r.hadjak meg hallgassam angolul, németül, vagy franciául. Az első kettőt próbáltam ki, végülis nem volt gáz, dehát na. :D 


Ez egy híd, ami a hajó érkezésekor "elfordul" a folyóval párhuzamos pozícióba, így a hajó mellette elmegy.


A gát elől a hajóból a fotó: erre a részre zsilipen keresztül érkeztünk meg/fel a hajóval, és a másik szakaszon történő viszafelé tartó úton is zsilippel kellett leereszkednünk.




Eur parlament egyik oldalról, a vízből

Itt látszik a másik oldala is, még szerepelni fog..!


A hajó műszerfala :D

Még1kép

A hajóhoz még1 story... Nincsen ISIC diákom, mert azt mondta mailben Haylee, hogy tök felesleges. Első ízben tapasztaltam meg, hogy azért nem baj az ha van... A többieknek fél áron volt a hajókázás. Én direkt vittem magammal hallgatói jogviszony igazolást  (az ittenit - félév elejen kaptunk automatikusan) és a magyar diákomat, de en alltam be a pénztárhoz először, eszembe nem jutott, hogy egyik is nálam van, 9 euroba került a hajótúra. Többieknek volt: nekik 4.5. Endre, Dobi, csináltassatok ISIC-et, ha még nincsen!! :D Én is intézek még április 21ig valahol. :D (Részletek később... :D)

Atesz és az Ill Strasbourgban


A katedrális, ami irtó idióta rajta, hogy csak egy tornya van. Fel tudtunk menni arra a szintre, ahonnan magasodik a baloldali torony. Az egész felmenet lehetőségét én fedeztem fel, a többiek már pályáztak elfelé a a térről. :) Itt már okosabb voltam, mindenki szedte elő az ISIC diákot, én meg az iskolalátogatási igazolást, amit a néni el is fogadott, így 5 helyett 2.5 eurot fizettem. A hajos story miatt ez mondjuk nem vigasztal..... :S 


Magyar zászló másodszor :)

A katerdális beljeséhez is van egy story: Egy német nyugdíjascsoporthoz odaverődtem hallgatóságnak, egy darabig hallgattam az idegenvezetőt (ültek egy helyben). Nem fogtam fel mindent, de a történelmi dolgokrol, és a katedrális építéséről volt szó nagyjából, a hajókról a jelenlegi szerkezetről, az ablakok restaurálásának folyamatáról, meg a hiperszuper csillagászati óráról is, ami itt van a templomban, meg még mittudomén. :D Jó volt ennyit megérteni. Az lenne jó ha a francia dumát is la. ennyire felfognám!


"Az óra" 

A templomokban általában nem kötelezp semmiért fizetni. Na itt jó trükkösek voltak, ennek  a kompozíciónak csak akkor ment a világítása (kb 1 percig), ha valaki bedobott 20 centet... :D



bent vilagitas nemvilagitas, pénz, stb


Városkép a katerdálisból 1

Városkép a katerdálisból 2

Városkép a katerdálisból 3

A katedrálisnak azon a szintjén, ahova fel lehetett menni, volt egy pár pad, asztal itt egy kicsit pihentünk. 




A Broglie téren volt valami művész-tárlat/bazár, nem vagyok különleges műkedvelő, ezek tetszettek a legjobban.


világháborús emlékmű



A villamos SB-ban mind ugyanígy néz ki, nem olyan sokszínű a hálózat mint BPn... (és a sokszínűséget nem arra értem, hogy mind sárga, hanem a típusokra... :D) Milyen jeggyel utaztunk? Lehet olyat venni, hogy TRIO: 2 v 3 embernek, minden buszra és villamosra érvényes, 24 h-n keresztül, 5.5 euro. Nincs rossz árban. Egy vonaljegy ara ha jol emlékszem valami 1.5 euro korul lehetet... A következő képet lehet látni a járatsűrűséget szombat délután, érzésre bazi sok volt a villamos.


Ilyen tábla írja minden megállóban, hogy mikor jön a köv villamos, nem szamozva vannak, hanem A-tól betűzve.

És belülről...

Parlement Européen

A Parlament és én :D

3adik magyarzászló-fellelőhely

Majdnem elcsaptam ezzal a bogyóval egy mexikói menekültet! :D éppenhogy megúszta! :D



Az épület hengeres része belülről valójában elliptikus (na nem a trainer! :D)

Így néz ki a másik oldalról, onnan...

ahol hátrafordulva eme csoda tárul elénk, ami

-nek itt olvashatjuk a nevét: Európai Emberijogi Bíróság,

aminek a kerítésén még ilyet is látni. :D Némettudók előnyben. Andris, Hajni?! :D

Na ez meg egy busz belseje. Story. :D

Amikor a buszra felszálltunk, donato mutatta a TRIO jegyet a sofőrnek, 2en vadul utána. A többiek 2m-re lemaradva mutatják a következőt. A sofőr gondolom akkor kapcsolt, és hátraüvöltött Donatonak, hogy Monsierur! Visszamentunk mindhárman azért, elkérte még1x a jegyet. Franciaul darál, nem értettük. Aszondja "Do you speak English?" Mire mi: yes. Következő mondat a sofőr szájából: "Alors... You have to... öööö... ZEIGEN next time..." :D:D:D:D 6unk közül egyedül én vettem le elsőre a poént, de amikor elmeséltem, jót röhögtünk ismét.

Magyarázat :D
Alors = Nos, tehát [francia]; You have to = neked kell valamit csinálni [angolul]; zeigen = mutatni [német]; next time = legközelebb [angol]... :D




És bizony még tüntetést is láttunk. A következő szöveg van a lepedőn: Demokratie Lybie Kadhafi Degage. Az első 3 szó érthető, a degage pedig azt jelenti, hogy "szabad, fesztelen"... Ergó ez egy Kadhafi melletti, francia bombázás ellenes tüntetésnek tűnt. Túl sokan nem voltak, kb 15en ha hallgatták az arcot, a többi ember csak játszotta a turistat...  Még valami papírokat is osztogattak.



Gumicukorbolt, 100g = 1.49 euro, aki 1 kg-t vesz, az kap egy kg-t ajándékba. Micsoda akció! :D

Én vettem 15 dekát... Savanyú. :D Nem akartam semmit venni, de aztan R bement, bementem én is, úgy beindult a nyálelválasztásom, hogy vége volt midnennek. :D

Na itt egy SBusz kívülről...

Pályaudvar megint

GdS

A régi homlokzat, a képen idióta SB-ban vásárolt sapkában egy olasz tourist, neve Donato... :D

Pályaudvar a végén. A jobbra látható vonattal távoztunk. :D

A legnagyobb poént hagytam a végére. Mint legérdeklődőbb, [és legokosabb :D] ember, ugye az egész utazást én találtam ki. SB-ba érkezve folyamatosan én mondtam, h merre menjunk, mit nézzünk meg, de olyan szinten, hogy nem csak úgy, hanem kérdezgették is mindig, mintha én lennék az idegenvezető. :D Aztán délután már azzal poénkodtam, hogy, angolul hangosan integettem 10mről hogy mexikói turistacsoport erre tessék haladjunk, időpontunk van :D:D:D Ezek meg röhögve indultak is utánam, mint a birák! :D Tiszta poén volt. :) Na de aztán egyszer valahogy véletlen összeállt a fejemben egy mondat spanyolul, igen egyszerű, és hiretelnjében (szintén egy ilyen erre gyertek utánam haladjunk szituációban - 5 métetrrel távolabbról) kezem feltartva kalimpáltam a strasbourg térképpel, és közben elkiáltottam magam: "Les mexicanos, Attention por favor, Vamos!" :D Mivel ez egy helyes mondat, ezek 4en olyan szinten elkezdtek röhögni, hogy szinte feküdtek. Én meg ugye azon röhögtem hogy a többiek hogyan röhögnek. Nagyon poén volt. (A mondat jelentése Mexikóiak, legyenek kedvesek figyelni, induljunk / gyerunk (arra  amerre en megindultam)... :D Ezek után, hogy tetőzzük, egy 8 éves gyerek a vilimegállóban ezt hallotta, elkezdte utánozni, hogy hogyan röhögünk. Nem volt nehez még 5 percen keresztül szakadni mint az atom..... :D :D :D A srác meg csak utanozta és utanozta.... :)

Remélem nem maradt ki semmi a storybol 18h21es vonattal léceltünk le, 20h49kor érkeztünk vissza Belfortba, és ezt követően NEM VOLT netem. Egyik fajta sem. :D (Netes bejegyzés is lesz ám!)

update: 2 dolog maradt ki:

"utcazenészek" a Guttenberg téren:

Ezenkívül Donato folyamatosan olyat játszott, hogy minden képbe belesétált, miközben másfelé nézett, vagy a térképet nézte. Mondván, h minden kép előtt szólni kell neki, turistával akarjuk-e a képet vagy sem. Mert ha nem szólunk, akkor ő ugy veszi, hogy igen. Én amugy egy képet sem akartam turistával, az en kepeim között kevés van, de lesz majd egy olyan képmappa (mindenről, nem csak SBról, amiben a többiek altal csinált képek lesznek... na azokban van bőven... :D) Sőt, egész nap alapvolt ez egy poénre, folyamatosan ez a szöveg ment, h with tourist, or without... (turistaval vagy anelkül... ) :D

update2: egy zene mindenkinek (énféle :D)